Duben, ještě tam budem

Nejkrásnější odstíny zelení, rozkvétající příroda, prodlužující se dny, krátké chvíle na první opálení, pohoda, ale psychiatři jsou ve střehu a vyzvývají k pohotovosti i vás všechny, protože vy můžete udělat nejvíc a zabránit nejhoršímu. Duben je totiž měsíc s nejvyšším výskytem sebevražd. Dusšičkový listopad je až za ním.

Sebevražda není lákavé konverzační téma, poslouží-li ale tento sloupek prevenci a sníží letošní bilanci, splnil své poslání. Proč si lidé sáhnou na život? Většinou proto, že si myslí, že nemají jinou cestu, že se ocitli v koutě, z něhož není úniku. Důvody mohou být reálné (parašutisté při heydrichiádě), vycházející z přehnaného odhadu beznaděje oproti naději (ty dluhy nikdy nesplatím, jsem těžce nemocná a uniknu tak utrpení) nebo zcela chorobné vyplývající z depresivní poruchy.

A právě ty poslední jsou příčinou jarního a podzimního nárůstu. Po rovnodennosti se totiž labilním lidem s depresivní vlohou může rozsypat centrum řídící denní rytmy, systém neví, zda bude dlouhý nebo krátký den, zazmatkuje a rozbití biorytmů je jedním z mechanismů, kudy deprese začíná.

Teď ale nejde o mechanismy, ale o to, jak možnému sebevražednému jednání zabránit. Jak nemáme tohle téma rádi, panuje zde mnoho mýtů a ty je třeba rozbít.

1) Když o tom mluví, tak si nic neudělá. Není pravda! v šesti případech z deseti následuje nějaký čin. Může to být demonstrace, ale i ta se může zdařit. Když o tom mluví nebo jen naznačuje, je třeba jednat.

2) Když s ní nebo s ním o tom začnu mluvit, jen to uspíším. Není pravda! Umožním člověku, který je tím pohlcován, otevřít možnosti úvah o řešení.

3) Když už to jednou zkusil, víckrát to neudělá. Není pravda! Jakmile člověk jednou překročí určitou hranici, příště to jde snáz.

4) Já jsem laik a nemůžu mu pomoct, to chce odborníka. Není pravda! Pomoc jakékoliv druhé osoby může odvrátit i vážně nemocného od realizace. Je potřeba udělat s ní/s ním protisebevražednou dohodu a trvat na rychlé odborné pomoci. Suicidolog Wakstein vytořil před léty v Chicagu „protisebevražednou síť“ složenou výhradně z laických osob a ta fungovala perfektně.

Nebojte se, nestyďte se (někdy je to těžké) a pomozte životu! Děkuju.