Lepší než antibiotika

Předpona SUPER vyvolává zákonitě představu něčeho kromobyčejného a většinou také něčeho dobrého, protože to je suprový. Když ale zaslechnete či zahlédnete slovo superbug, je třeba prchat, pokud vás hrůza nepřimrazí, protože se jedná o nejzlejší a nejhanebnější ošklivé choroboplodné mikroby, které bydlívají většinou ve zdravotnických zařízeních a kromě své patogenity mají další zbraň, a to odolnost vůči většině běžně používaných antibiotik. Patří sem zejména obávaný MRSA (Methicilin resistant Staphylococcus aureus), dále Clostridium difficile, VRE (Vancomycin resistant Enterococcus faecium), Extensively Drug Resistant Tuberculosis, Drug-resistant Gonorrhea, Klebsiella pneumoniae a CRAB (Carbenepenem resistant Acinetobacter baumanii). A podle WHO plánovaly tyhle zákeřné bakterie do roku 2050 povraždit v Evropě něco kolem 1 300 000 lidí. Ale teď mají utrum.

v Irsku mají kromě svatého Patrika a jeho díry (to bývalo mocné zaklínadlo: U díry svatého Patrika! a používal je například i Sir John Dee, agent Jejího Veličenstva s číslem 007, jak vypátral Ian Fleming) také šikovnou zem, kterou na rozdíl od zníněného dlouho známého otvoru objevili vědci až teď v oblasti zvané Boho Highlands. Škoda, že tam nešli dřív, protože oblast je známá tím, že je tam léčivá zem. Ta zem však neléčí sama od sebe, ač je alkalická, nýbrž obsahuje bakterie nazvané Streptomyces sp. myrophorea a to poslední slovo znamená, že produkují cosi podobného, co je obsaženo v myrtě a co se ve starocělém a středověkém oficiálním lékařství a dnes dosud v lidovém léčení jako myrtový olej používalo přinejmenším od Hippokrata. Přestože na první pohled Streptomycety vypadají jako houby, jsou to doopravdy bakterie.

Jsou účinné proti grampozitivním i gramnegativním bakteriím a také proti čtyřem zlým superbugs. Hledáním podobných možností s častým odkazem na lidové prostředky se zabývá nový podobor zvaný etnofarmakologie, který naplňuje mou představu, že věda je jen složité a drahé potvrzování lidových pranostik.

Zdroj: Terra L, et al.: A Novel Alkaliphilic Streptomyces Inhibits ESKAPE PathogensFrontiers in Microbiology, 2018; 9 DOI: 10.3389/fmicb.2018.02458