Nejen Macbeth vraždí spánek

Narození dítěte přináší do života rodičů mnoho změn a jednu z nich představuje zkrácení doby spánku. Jsou to zejména matky ošizené o jednu hodinu v prvních třech měsících života kojence, více při kojení než při krmení z lahve, ale ani otcové se tomuto úbytku nevyhnou, i když je postihne v menší míře. Navíc je spánek celkově hodnocen jako méně kvalitní. Mýlil by se každý, kdo by se domníval, že stav se záhy upraví, Ani náhodou a ještě po šestti letech po porodu spí matky o 20 minut a otcové o čtvrthodinu méně než před narozením potomka.

Tyto údaje dali dohromady němečtí a američtí psychologové pod vedením Sakari(ho) Lemoly z Warwick University v západní Virginii na základě osmiletého sledování celkem 4659 rodičovských párů i matek-samotářek. U prvních dětí je zkrácení spánku výraznější než po narození dalších potomků v řadě. Naopak socioekonomický status a skutečnost, zda je dítě v péči páru nebo jen matky, nehrají podstatnou roli.

Zdroj: Richter, D., Krämer, M.D., Tang, N.K.Y., Montgomery-Downs, H.E., & Lemola, S. Long-term effects of pregnancy and childbirth on sleep satisfaction and duration of first-time and experienced mothers and fathersSleep, 2019 DOI:10.1093/sleep/zsz015/5289255