Není všechno zlato, co se třpytí, nemusí být pravda, co tisknou vědecké časopisy

Lékařský výzlumný ústav Sarah Cannon Research Institute sídlící v Nashville obdržel letos téměř 8 000 000 $ od farmaceutických firem a tyto platby nepřiznal. Došly všechny na účet jeho prezidenta, jímž je Dr. Howard Burris a byly určeny převážně na výzkum. Z tohoto výzkumu byly publikovány desítky prací ve významných lékařských časopisech a v žádné z nich nebyla ani zmínka o tomto financování a tím o možném střetu zájmů. Tak zahajují svůj článek v dnešních New York Times (Dec. 8, 2018) reportéři Charles Ornstein a Katie Thomas, o nichž si jistě zmiňované firmy jistě myslí to, co říká o novinářích náš statečný prezident (že by se měli střílet), ale protože nejsou tak stateční, neříkají to nahlas.

Článek pokračuje: Jedním z firmami dobře placených je děkan Lékařské fakulty na Yaleově univerzitě, další ředitel centra pro výzkum rakoviny v Texasu a další předseda nejvýznamnější vědecké společnosti zaměřené na výzkum rakoviny. Tyto hlavní osobnosti medicínského světa patří mezi desítky doktorů, kteří neuvedli v letošním roce své finanční vztahy s farmaceutickými firmami a dalšími organizacemi medicínské péče když publikovali své články ve vědeckých časopisech. Doktor Howard A. „Vynechávač“ Burris deklaroval, že nemá žádný střet zájmů ve více než 50 odborných časopisech včetně prestižního New England Journal of Medicine. (Prý bral lekce u jednoho středoevropského premiéra.)

Lékařské časopisy jsou hlavním mediem pro šíření nejnovějších vědeckých poznatků a mají často těsné vztahy s vědci, kteří zde publikují výsledky svých výzkumů. Někdy průlomových, někdy zásadních. Nahlášení studie prestižního pracoviště v prestižním časopise může zvednout jejich význam i zisk, nemluvě o léku nebo prostředku, kterého se studie týká. Ale je jasné, že systém ohlašování a kontroly možného konfliktu zájmů vykazuje plno stejných nedostatků, na které upozorňovaly příslušné orgány již pžed deseti roky.

A pak jim věřte! Hlavně že my nic takového nemáme, ani ve vědě, ani ve vládě. Také my na těchto stránkách pečlivě volíme zdroje nezávislé na čemkoliv dalším, než na gravitaci a koncentraci kyslíku v atmosféře.

Zdroj: https://www.nytimes.com/2018/12/08/health/medical-journals-conflicts-of-interest.html?emc=edit_na_20181208&nl=breaking-news&nlid=52060758ing-news&ref=cta