Smějte se, budete šťastnější!

University of Tennessee v Knoxville hlásí: smějte se, budete šťastnější!

Po staletí už běží spor, zda jsme napřed děsně smutní a proto pláčem, nebo zda pláčem (parasympatické naladění) a proto jsme smutní. Dva praotcové, James a Canon, rozvířili debatu o periferním nebo centrálním vzniku emocí. Když potkám medvěda, leknu se, protože jsem si předtím uvědomil, že je nebezpečný, nebo se napřed leknu a pak si uvědomím, že jsem se lekl proto, že medvěd je nebezpečný. Ještě komplikovanější je případ, kdy potkám politika, z něhož se mi chce zvracet.

Údaje týkající se vztahu mezi smíchem a pocitem štěstí (tedy emocí radosti) se značně rozcházejí od chvíle, kdy to začali psychologové studovat. Některé potvrzují lidovou moudrost, že nasazená grimasa vyvolá odpovídající pocit, utrápený výraz smutek, naštvaný výraz agresi a úsměv radost, nicméně řada dalších studií to nepotvrdila. Psychologové z Knoxville sebrali celkem 138 studií zahrnujících přes jedenáct tisíc lidí, provedli jejich metaanalýzu a dospěli k závěru, že lidová moudrost platí. Ne nijak výrazně, že by úsměv vyvolal explozi veselí, ale v jistém směru ano. A protože pozitivní afektivita skutečně upevňuje zdraví, smějte se co nejvíc, nebo se alespoň usmívejte!

Zdroj: Nicholas A. Coles, Jeff T. Larsen, Heather C. Lench. A meta-analysis of the facial feedback literature: Effects of facial feedback on emotional experience are small and variable.. Psychological Bulletin, 2019; DOI: 10.1037/bul0000194