Úvaha o nevěrách

Stejně jako medicína zapomíná na to, že člověk má duši a žije v nějakém společenství, které ho zatraceně ovlivňuje, zapomínají psychologové, sociologové a džendrtety na to, že člověk je živočich řízený více instinkty a emocemi, než pravidly sociálních inženýrů, počínaje Mojžíšem a konče Leninem.

Dokud se lidským samičkám nepřidělí z vyšší moci stejné množství testosteronu jako mají samci, jsou všechny kvóty v zastupitelských orgánech směšnou iluzí. Dámy mají na Zemi zcela jiný biologický úkol, než exhibovat v parlamentu. Nejsem determinista a na částečnou svobodnou vůli věřím, leč prosadit ji lze jen s nesmírným úsilím. Důsledky neporozumění těmto zákonitostem jsou tragické.

Daleko za mořem žijí dva druhy hrabošů lišící se navzájem od sebe jen tím, že mají jiné množství oxytocinu – hormonu důvěry. Ti, kteří ho geneticky mají hodně, jsou monogamní, ti co ho mají málo, ani náhodou monogamní nejsou. Jinak jsou ale úplně stejní.

Příroda nás vybavila tak, jak to přesně popsala kniha Genesis: Jděte do celého světa a množte se. My, muži, máme boží příkaz rozsévat své DNA, naše partnerky chtějí, abychom se o ně v této situaci postarali. Ryze biologicky to je na tři roky. Dál už je to společenská dohoda a čím lepší společnost, tím víc si uvědomuje, že lidské mládě se stává dospělcem až po dvacítce a do té doby je sociální funkce rodiny pro ně významná. Nevěry jsou pak jakýmsi zoufaleckými pokusy o kompromis vyhovět instinktům i morálce.

Sex, kromě reprodukční funkce má i funkci rekreační a tak se nám naše choutky a přání snadno skrývají pod instinktivní potřeby. Množství partnerek je i mírou sociálního statusu. Něco jako šimpanzí král v tlupě, u lidí navíc Mercedes v garáži a Rolexy za půl milionu na ruce. Paviáni, naši blízcí příbuzní, žijí převážně monogamně a legální sex doprovázejí hlasitými výkřiky, řvou jako paviáni. Pokud se však své družce zpronevěří s její nejlepší kamarádkou, jsou při tom zatraceně potichu. Většina současných mužů si počíná podobným způsobem, Amisovi Egyptologové však poukazují na úskalí i nejdůmyslnějšího maskování. Pouze psychopatičtí narcisové přesvědčení o svém právu na cokoliv své milenky neskrývají a dávají ostentativně najevo, že je to tak v pořádku. Patrně proto, že nemůže být každý důsledně věrný tak, jak byl Jindřich VIII.

Praha, sv. Matěje, 24. únaora 2019                                                       Radkin Honzák